4 grudnia 2024

Potrzebna jest wizja a nie telewizja

Część komentatorów wskazuje na konieczność sformułowania wizji określającej stan państwa polskiego. Zarzucają jednocześnie politykom, że nie mają takiej wizji, a politycy z kolei docinają się tym, że wizje to mają chorzy ludzie. Najlepszy schemat interpretacyjny potrzebnego rozwoju politycznego przedstawił prof. Piątkowski (w swoim wystąpieniu w Xelionie): 

Czy można tutaj dojść do porozumienia? Otóż należy przyjąć, że proponowana wizja ma określone cele i zadania na przyszłość. Należy więc jasno pokazać, co zamierzamy osiągnąć. Trzeba również wiedzieć, że jest to związane z wyznaczeniem właściwego interesu państwa. Jakie więc mają być te cele i zadania? Takie propozycje muszą mieć realny charakter celów społecznych. A więc to będzie bezpieczeństwo państwa oraz rozwój gospodarczy i kulturalny. Problem może się pojawić, gdy będziemy rozważali, jak połączyć oba te aspekty działalności politycznej. Trzeba się bowiem zastanowić, co ma w danym momencie ważniejsze znaczenie i jak realizować oba te zadania. To oczywiście zależy od oceny szerszej sytuacji geopolitycznej świata czy bliższego regionu.

I tutaj dochodzimy do kolejnego etapu, który prof. Piątkowski określił jako strategię. Strategia polega na wyznaczeniu i przyjęciu różnych dróg prowadzących do osiągnięcia założonego celu. Oczywiście chodzi tu o realne i konkretne sposoby działania politycznego. Na czym te działania polityczne polegają? Otóż te działania polegają na przyjęciu jasnych reguł prawnych pozwalających swobodnie działać obywatelom. Polegają także na tworzeniu instytucji zarządzających odpowiednimi zadaniami, czy to będzie zapewnienie bezpieczeństwa państwa, czy to będzie umożliwienie rozwoju gospodarczego (instytucje nadzorujące działalność gospodarczą). Oczywiście o tym wszystkim obywatele muszą być poinformowani, bo faktycznie to oni podejmują konkretne działania.

Przechodzimy już do trzeciego etapu - etapu wykonawczego. Musimy zdawać sobie sprawę, że to stanowione prawo reguluje wszelkie działania i poczynania obywateli oraz instytucji państwowych. Prawo musi zatem być jasno i zrozumiale sformułowane, żeby było zrozumiałe dla każdego człowieka i urzędnika. Prawo pełni bowiem role porządkującą działania, nie powinno natomiast pełnić roli ograniczającej działania. Prawem stanowionym kierują się przede wszystkim instytucje państwowe, które mają za zadanie porządkować działalność w zakresie bezpieczeństwa oraz rozwoju gospodarczego. Taka działalność stanowi i spełniać zadania wykonawcze (execute w układzie Piątkowskiego).

Etap sukcesu. Prof. Piątkowski od tego zaczął prezentując rozwój Polski przez ostatnie 30 lat. To skłoniło go do przedstawienia całego schematu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz