29 listopada 2024

Sprawczość i wolność działania

Żeby naocznie przekonać się o różnicy między wolnością (czyli możliwością działania) a siłą sprawczą (czyli mocą działania) przyjrzyjmy się, jak działa nasz cielesny organizm. Abyśmy mogli żyć i działać nasz organizm musi się odżywiać i oddychać. Do czego jest to potrzebne? Otóż pożywienie zostaje „spalone”, żeby wytworzyć w organizmie potrzebną siłę i energię do działania. To przetwarzanie pożywienia w siłę sprawczą zaczyna się w układzie pokarmowym, ale energia spalonego pożywienia zostaje rozprowadzona do wszystkich komórek cielesnych. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że działanie całego naszego ciała (jako żywego organizmu) zależy całkowicie od energii uzyskanej z przetworzonego, czyli „spalonego”, pożywienia. Bez tej codziennej dawki energetycznej nasz organizm stopniowo przestawałby działać.

Dlatego żeby żyć i działać (a więc przede wszystkim poruszać się) musimy się odżywiać i oddychać, gdyż trzeba wiedzieć, że spalanie pożywienia polega zasadniczo na utlenianiu się pokarmów. Wytworzona w ten sposób energia pozwala nam bezproblemowo działać, czyli podejmować przeróżne czynności i działania. Potwierdzeniem tego procesu jest informacja podawana na opakowaniu różnych produktów spożywczych opisująca wartość energetyczną (albo w kaloriach – kcal, albo w julach – kJ). Pomijamy tu oczywiście kwestię zdrowego lub niezdrowego odżywiania. Wszystko to pokazuje nam, że do realnego działania konieczna jest siła energetyczna jako prawdziwa moc sprawcza.

Jak więc wygląda możliwość działania, czyli wolność w działaniu (dowolność postepowania z naszym organizmem)? Wydaje się, że najlepszym odniesieniem w tym względzie będzie sprawa uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ponieważ sport polega na podejmowaniu różnych możliwych działań. Jeśli decydujemy się na uprawianie jakiegoś sportu, to podejmujemy działania w tym kierunku, czyli zaczynamy ćwiczenia w jakimś konkretnym działaniu (np. w pływaniu, bieganiu lub grze w piłkę nożną). To właśnie tutaj mamy dowolne możliwości działania wykraczające poza zwykłe codzienne życie. Swoją wolność działania mamy zatem w zakresie uprawiania jakiegoś sportu, czyli działania w pewien określony sposób. Ma to również swoje odniesienie do pracy zawodowej, która dawniej była bardziej związana z działaniem fizycznym. Ludzka praca wymaga dysponowania określona siłą fizyczną, czyli dostarczaniem odpowiedniej ilości energii. Cięższe prace rolnika, robotnika budowlanego czy górnika wymagają dużo większych zasobów energetycznych, czyli lepszego pożywienia.

Mam nadzieję, że przedstawione działanie organizmu cielesnego pozwoli lepiej zrozumieć różnicę pomiędzy sprawczością działania a wolnością działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz