3 lutego 2023

O zależności myślenia

Historia ludzkości (czyli rozwój cywilizacyjny) kieruje się myśleniem człowieka. Ten rozwój zależy od ludzkiego myślenia. Należy więc zapytać dalej, od czego zależy ludzkie myślenie? I tutaj pojawiają się różne odpowiedzi.

Nasze ludzkie myślenie zależy na pewno od przekazu kulturowego społeczeństwa, w którym żyjemy i wzrastamy. Ogólnie możemy powiedzieć, że zależy ono od wiedzy zdobywanej w procesie edukacji. Ale nasze myślenie zależy również od znajomości świata, w jakim przychodzi nam działać. I tutaj pojawia się kwestia ekologii lub geopolityki. Praktyka życiowa, nawet ta codzienne wpływa na nasze myślenie. Chyba jednak najważniejsza, lecz zupełnie niedoceniana dzisiaj, jest zależność myślenia od poznania samego siebie, czyli poznania człowieka. 

W politycznym myśleniu rządzących ważną rolę odgrywają wszystkie te trzy zależności. Oczywiście łatwo dostrzec, że te zależności cały czas falują i się przeplatają -- raz jedna, raz druga bierze górę. Jednak dzisiaj pojawiają się bardzo niebezpieczne trendy, które chcą pozbawić myślenie człowieka wszystkich zależności. Mamy więc odrzucenie tradycji kulturowej (cancel culture), mamy już także cancel nature, czyli odrzucenie realności człowieka, przede wszystkim jego osobowej realności. Porzuciliśmy nawet umiejętności wykorzystania otaczającej nas przyrody. 

Co nam pozostało? Jedynie marzenie o wolności człowieka, o wolności naszego działania. Ale wolność człowieka powstaje właśnie z powodu porzucenia wszelkiej realności. Gdy staramy się żyć realnie w realnym świecie, wtedy musimy postawić na poznanie, a nie myślenie. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że człowiek stałby się całkowicie wolnym, gdyby odrzucił całą realność -- swoją własną realność wewnętrzną oraz realność zewnętrznego świata. Dopiero wtedy mógłby kierować się wyłącznie myśleniem, lecz takie dowolne myślenie zabiłoby samego człowieka (vide fala samobójców).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz