13 listopada 2024

Jak zaplanować wspólne działanie?


Co należy zrobić, żeby uzgodnić wspólne działania?

1) Po pierwsze trzeba jasno określić i uzgodnić cel działania.

2) Po drugie należy naradzić się na środkami do osiągnięcia celu, czyli rozważyć różne drogi pośrednie, które pozwolą zrealizować uzgodniony cel. Najlepiej byłoby rozpisać potrzebne działania oraz cały proces decyzyjny, co kto kiedy ma robić. Trzeba również określić, jaki narzędzia oraz materiały będą potrzebne do realizacji działań.

3) Po trzecie trzeba wyraźnie wyznaczyć i określić udział poszczególnych działaczy w realizacji całego procesu zmierzającego do osiągnięcia celu. Działania muszą być przyznane poszczególnym grupom działających ludzi. Ponadto należy określić użycie koniecznych narzędzi i surowców.

4) Po czwarte należy wyznaczyć jednego koordynatora całości przedsięwzięcia, który będzie odpowiadał za sprawne i skuteczne przeprowadzenia całego procesu działań.

5) Po piąte na zakończenie trzeba dokonać oceny przebiegu procesu całej wspólnej działalności. Czy wszystko się udało i przebiegało bez zakłóceń. To daje nauczkę na przyszłość.

Jeżeli przyjrzymy się teraz działaniom EU, to od razu widać, że nie da się ustalić i określić jednego wspólnego celu. Nie sposób bowiem uzgodnić wspólny interes całej wspólnoty. Polityków nie stać na oderwanie się od partykularnych interesów własnych krajów, a to nie wróży niczego dobrego (co już widać). Widać, że liberalna demokracja tworzy jedynie społeczną przeciętność i to na jak najniższym poziomie. Nie ma więc ludzi, którzy mieliby szersze spojrzenie ogarniające całość zagadnień i problemów. A to pokazuje, że EU szlag trafi i tyle.

Politycy kierują się własnymi pomysłami, ale nie zdają sobie sprawy, że ich myślenie jest ideologiczne a przez to cieniutkie. Dlatego nie są w stanie podjąć rzeczywistej narady i namysłu nad strategicznymi planami działania. Żyją tylko od wyborów do wyborów i taka sytuacja w pełni ich zadawala.

No to zapytajmy, jak wygląda sytuacja polityczna w takich państwach jak Chiny czy tez Rosja? Otóż tam mamy jednorodną władzę (albo jedyną), która samodzielnie określa cele i interesy państwowe. Dlatego nie mają problemów z rządzeniem i nawet jeśli popełnią jakiś błąd w ocenie strategii działania, to zawsze mogą to naprawić szybciej lub wolniej. Na tej zasadzie Chiny spokojnie budowały swoją strategię rozwoju, żeby na koniec osiągnąć sukces. Na tej zasadzie okazało się, że sankcje ekonomiczne nie zaszkodziły Rosji (bo zaszkodzić mogą tylko małemu lub średniemu państwu), ponieważ takie mocarstwo może zmienić dość szybko strategię działania. Niestety okazuje się, że dzisiaj państwa reżymowe dużo lepiej radzą sobie z polityką niż ideologiczne demokracje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz