18 lipca 2016

Współdziałanie społeczne (1)



Państwo ma za zadanie umożliwiać aktywność obywatelską, ponieważ to obywatele pracują na trwałość i siłę państwa. Jednak obywatele działają w różnych kierunkach, dlatego państwo jako struktura organizacyjna społeczeństwa lub narodu powinno koordynować współdziałanie dla osiągnięcia wspólnych celów. Władza państwowa musi stwarzać warunki dla prawidłowego współdziałania ogółu obywateli. Przede wszystkim trzeba stworzyć warunki prawne, które umożliwiałyby swobodne współdziałanie. W tym zakresie nie może być niepotrzebnych ograniczeń, które przeszkadzałyby w łączeniu się i organizowaniu dla społecznego współdziałania i współpracy. Należy poszukiwać takich rozwiązań organizacyjnych, które umożliwiałyby wykorzystanie aktywności niemal wszystkich działań obywatelskich. Wykluczanie pewnych działań ideologicznych lub wprost zbrodniczych musi posiadać usprawiedliwienie prawne i moralne. Ponadto należy wdrażać młodych ludzi do podejmowania wspólnych działań i realizowania określanych wspólnie celów. Działalność obywatelska wymaga praktycznego przygotowania do rozwiązywania trudności i konfliktów, a nie tworzenia nieufności i wrogości wobec otoczenia, czyli innych ludzi niekiedy całkiem odmiennych.

Zgadzam się z prof. Korab-Karpowiczem, że współdziałanie stanowi jedną z głównych zasad tworzenia życia społeczno-politycznego. Narzucanie podziałów oraz wzajemnej wrogości w społeczeństwie nie służy rozwojowi społecznemu. Rozwój polega zawsze na umiejętności współdziałania i dzięki temu powstaje ogólny dobrobyt (czyli tworzenie dodatkowych wartości różnych dóbr). Na przykład zużywanie dóbr naturalnych może być usprawiedliwione jedynie tworzeniem dzięki temu nowych wartościowych i użytecznych rzeczy (wtedy, gdy używamy drewno lub kamienie do budowy domu mieszkalnego).

Społeczny rozwój i dobrobyt zależą od umiejętności sprawnego współdziałania obywateli we wszystkich dziedzinach. Na ogół warunki prawne takiego współdziałania są jasno określone. Wszystko zależy jednak od chęci i umiejętności współpracy poszczególnych ludzi. Czego potrzebuje konkretny człowiek do sprawnego współdziałania?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz