4 kwietnia 2025

Zmęczenie prawdą

W internecie coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji. To prowadzi do tzw. zmęczenia prawdą, w którym paradoksalnie odbiorcy przestają wkładać jakikolwiek wysiłek w weryfikację informacji. Zjawisko to wpływa na całe społeczeństwo. “Zmęczenie prawdą” to zjawisko zagrażające społeczeństwu.

Ciągłe obcowanie z nierealnymi treściami może przynieść niespodziewane konsekwencje. Jak wyjaśnia specjalista (dr Jakub Kuś), jeżeli cały czas jesteśmy niepewni tego, co widzimy, może dojść do tzw. zmęczenia prawdą. To wzrost cynizmu wobec tego, co dostajemy w mediach. Odbiorcy przestają weryfikować informacje, bo mają poczucie, że i tak nie odróżnią prawdy od kłamstwa.

“Bo jeżeli uznaję, że nie mam umiejętności rozróżnienia kłamstwa od prawdy, to większą korzyścią dla mnie będzie, gdy uznam wszystko za kłamstwo. Kolejnym krokiem może być nasilenie myślenia paranoicznego. Poczucie lęku przed tym, że otacza mnie rzeczywistość, której nie rozumiem, w której nie jestem w stanie precyzyjnie określić, co jest prawdą, a co jest fałszem, może prowadzić do rozwoju teorii spiskowych, co już się przecież dzieje” – powiedział dr Jakub Kuś.

"W kontekście badań nad dezinformacją często mówi się, że jeżeli jakaś treść wywołuje twoją szczególnie emocjonalną reakcję, to powinieneś się dwa razy zastanowić nad tym, czy to jest prawda. Bo dezinformacja zawsze oddziałuje na emocje, więc jeśli te emocje w sobie czujemy, to powinna się nam zapalić czerwona lampka" - podkreślił dr Jakub Kuś.