Jak ogarnąć chaos informacyjny? Pierwsza odpowiedź, jak się nasuwa, to – wprowadzić porządek. Porządek wymaga pewnych reguł lub zasad porządkujących, czyli określających hierarchię ważności. Jeżeli chcemy dobierać sobie informacje według własnych zasad, to jeszcze nie znaczy, że dokonujemy uporządkowania chaosu, który dzieje się przecież poza nami. My uporządkujemy coś dla siebie i tylko dla siebie. Może będziemy dzięki temu porządnymi ludźmi. Ale co z całą resztą społeczeństwa?
Kiedyś wydawało się, że porządek działania zapewnia nam rozum, który powinien myśleć logicznie. Był nawet w naszej historii taki moment, kiedy wydawało się, że logika stanie się naczelną nauką filozoficzną. Ale samo życie albo raczej polityka narzuciła społeczeństwom rozwiązania i działania absurdalne i bezsensowne. Porządek logiczny diabli wzięli! Czy aby na pewno?
Dzisiaj nasze życie zamierza się na powrót podporządkować (choć wcale nie uporządkować) ujęciom albo pomysłom myślenia w postaci algorytmów terujących przepływem informacji. Po co macie stosować jakieś reguły lub zasady. W poszukiwaniu informacji zastąpi was algorytm informatyczny (jako miernik lub sterownik) kojarzący niejako wasze zapotrzebowanie (wasze potrzeby). W ten sposób nie trzeba niczego porządkować (nie potrzeba zasad i reguł postępowania), wystarczy, że ty zostaniesz podporządkowany możliwościom chaosu informacyjnego, chociaż może ci się wydawać, że uzyskałeś porządek. Po prostu uporządkowanie, czyli porządek, zostaje zastąpione podporządkowaniem. A zadowolony użytkownik sądzi, że zdobywa potrzebne informacje. No bo chaos informacyjny został „podporządkowany” jego potrzebom. A tak naprawdę to twoje potrzeby zostały podporządkowane możliwościom chaosu. Bez stosowania reguł i zasad ludzkie działanie zawsze pozostanie chaotyczne, nawet jeśli będzie się wydawało coś innego.
Należy zaznaczyć, że rozum wymaga porządku. Rozum jest zdolnością porządkowania tego, co się dzieje. Ludzkie zdobywanie wiedzy zawsze polegało na porządkowaniu wiadomości (informacji). Tak pracowali naukowcy i tak powstawały teorie naukowe. Ale należy pamiętać, że to wiązało się przede wszystkim z poznaniem realności, czyli tego, co realnie istnieje. Natomiast postawienie tylko na myślenie (od czasów Kartezjusza) zaprowadziło chaos informacyjny. Jak pokazał Levinas, myślenie się wyabsolutnia, czyli chce się stać czymś najważniejszym. Myślenie zrodziło się z negacji realności, dlatego na pierwszym miejscu stawia to, co wymyślone, a nie realne poznanie. Z tego wynika fakt, że właśnie myślenie wprowadza chaos informacyjny, bo nigdy nie wiadomo czego tak naprawdę dotyczy. Jak dawniej mówiono – pomyśleć można niestworzone rzeczy. Natomiast prawdziwa wiedza dotyczyła zawsze tego, co jest realne. Czymś nierealnym zajmowała się tylko literatura i poezja.
Tak więc rozum, który poszukuje wiedzy (prawdziwej wiedzy), dąży do porządku wyznaczonego przez reguły (zasady realności). Myślenie zaś nie wymaga i nie potrzebuje porządku. Myślenie skacze wciąż do przodu i potrzebuje tylko nowości (nowych pomysłów). To może się sprawdzać w sztuce lub technice, lecz nie da się żyć wciąż na nowo, gdyż realność ma swoje zasady, których nie sposób ominąć. Albo więc pozostaniemy realnymi ludźmi, albo staniemy się tylko ideologicznymi pomysłami. Okazuje się, że dziś młody człowiek marzy o tym, żeby wymyślić coś nowego lub mieć pomysł na siebie samego. A przecież wystarczy być realnym człowiekiem (czyli osobą). Nie ma nic prawdziwszego, lepszego i piękniejszego jak realna osoba. Poznaj swoją realność. Poznaj samego siebie, a będziesz szczęściarzem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz