23 marca 2020

Wolność myślenia, co to oznacza?



Człowiek posiada wolność myślenia o swoim działaniu, jednak nie ma wolności działania. Jeżeli człowiek uparcie w swoim działaniu zaczyna kierować się myśleniem, to staje się po prostu ideologiem, co powoduje, że jego działania zostają stopniowo sprowadzone do myślenia. Dzieje się tak dlatego, że w takim wypadku ideolog ma świadomość, że myśląc wyłącznie o działaniu staje się wolny. To pokazuje, że ideologia powstaje z racji absolutyzacji wolności. Natomiast jeśli ideolog zaczyna realnie działać, to cała jego teoria ideologiczna sypie się jak domek z kart.
Otóż zwykły człowiek po prostu działa i nie potrzebuje rozmyślać o swoim działaniu. Działa bowiem na mocy własnej realności i znajomości (czyli poznania) tej realności. Nie potrzebuje więc kierować się myśleniem, gdyż posiada realne poznanie i realne umiejętności działania. Jeżeli człowiek akceptuje swoją realność oraz realność otaczającego go świata, to wtedy nie ma problemów z działaniem. Problemy zaczynają się razem z myśleniem o działaniu. Czy to oznacza, że przestajemy myśleć? Otóż nie! Trzeba tylko zdawać sobie wyraźne sprawę, że myślenie nie jest poznaniem. Stąd powiemy, że zwykły człowiek kieruje się poznaniem a nie myśleniem.
Myślenie jest domeną ideologów. Ideolodzy myślą zamiast działać. Oni wręcz boją się działania, ponieważ „działanie ideologiczne” jest tym, co może ich pogrążyć w oczach ludzi. Dlatego mamy ideologiczną propagandę a nie „ideologiczne działanie”. Działanie będzie zawsze czymś realnym, nie da się „działać ideologicznie”. Stąd jedynym działanie ideologów jest zastraszanie i przemoc, bo do tego sprowadza się ich „ideologiczne działanie”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz