24 lipca 2017

Rozważania wokół Konstytucji



W kwestii Konstytucji

1.     Państwo Polskie nosi nazwę Rzeczpospolita Polska.
2.    Państwo Polskie istnieje i działa z woli Narodu dla dobra Narodu. Dlatego Państwo Polskie ma służyć i działać dla wspólnego dobra Narodu. Dobro Narodu wyraża się w rozwoju i dobrobycie całego Narodu.
3.    Władze państwowe wszelkiego stopnia są odpowiedzialne i mają odpowiadać przed Narodem. Mają odpowiadać przed Senatem wybranym przez Naród. Senat będzie pełnił rolę Narodowego Trybunału, który ma prawo oceniać i sądzić działalność polityków i urzędników państwowych.
4.    Konstytucja RP musi zawierać niepodważalne zasady rozwoju i dobrobytu Narodu. Te najważniejsze zasady działania Państwa Polskiego nie mogą być podważane przez polityków.
5.    Naród stanowi wspólnotę osobową, która wytworzyła własną kulturę, gospodarkę, czyli dorobek duchowy i materialny. Toteż Naród nie musi być jednorodny etnicznie, ale na ogół Naród jest jednorodny kulturowo i ekonomicznie.
6.    Naród w głosowaniu powszechnym wybiera Prezydenta RP. Prezydent nie może być przedstawicielem żadnej partii politycznej.
7.    Partie polityczne mogą uczestniczyć tylko w wyborach do Sejmu. Większość Sejmowa może tworzyć Rząd RP. Prezydent desygnuje Premiera Rządu, który posiada większość w Sejmie.
8.    Sejm RP jest władzą ustawodawczą, ale do uprawomocnienia się ustaw sejmowych konieczna jest zgoda i podpis Prezydenta. Prezydent ma prawo zgłaszać do Sejmu własne ustawy, które wymagając zatwierdzenia większością głosów.
9.    Władza ustawodawcza wspiera władzę wykonawczą wyznaczając odpowiednie pole do działania. Należy w tym zakresie zadbać o wspólnotowy charakter działań, które nie mogą być przesłaniane przez twory instytucjonalne. Liczą się przede wszystkim działania wspólnot lokalnych i regionalnych. Dlatego na pierwszym miejscu muszą się znaleźć inicjatywy samorządowe tych wspólnot.
10.   We wspólnotach lokalnych i regionalnych musi być rozwijana i zachowana zasada samorządności. Samorządy lokalne (miasta i gminy) i regionalne (województwa) mają dbać przede wszystkim o dobrobyt i rozwój podległym im wspólnot.
11. Wszelkie tworzone instytucje mają mieć charakter pomocniczy (zasada pomocniczości) a nie wiodący. Rządza bowiem wspólnoty samorządowe a nie instytucje. Jeżeli jakieś instytucje (np. firmy lub przedsiębiorstwa) próbują zawłaszczać jakieś pole do działania, to powinny podlegać ocenie i kontroli społecznej (wspólnoty lokalnej lub regionalnej).
12.     Rząd RP sprawuje władzę wykonawczą, czyli jest zobowiązany działać dla rozwoju i dobrobytu Narodu. Władze rządowe (ministrowie itp.) są odpowiedzialne przed Narodem, dlatego podlegają ocenie Senatu.
13.  Senat powinien pełnić rolę kontrolną wobec Sejmu i Rządu. Do Senatu  byliby wybierani ludzie bezpartyjni (należałoby wprowadzić zakaz kandydowania dla byłych członków partii). Dlatego można by ograniczyć liczebność senatorów (3-5 z każdego województwa w zależności od liczby mieszkańców). Skoro Senat byłby bezpartyjny, to wybory do Senatu powinny odbywać się razem z wyborami prezydenckimi.
14.   Senat miałby prawo i obowiązek kontrolowania i przesłuchiwania polityków oraz urzędników państwowych (tylko komisje senackie). Senat miałby prawo składania wniosków przeciwko politykom albo rządom partyjnym do Trybunału Stanu.
15.   Powinna funkcjonować wzajemna kontrola. Prezydent byłby kontrolowany przez Sejm. Sejm powinien być kontrolowany przez Senat. Natomiast Senat byłby odpowiedzialny i kontrolowany przez Prezydenta.